Domov se zvláštním režimem – co je to zvláštní režim?

Co to je „zvláštní režim“? Už jste se nad tím někdy zamysleli? Proč je tam to slovíčko „zvláštní“?

Předesílám, že to neznamená nic hrůzostrašného. Nejde o mříže v oknech, svěrací kazajky, temné kobky. To si nechme do učebnic historie 🙂

Domov se zvláštním režimem je určen pro osoby, jež trpí takovým duševním onemocněném, které vede, nebo může vést, k rozpadu schopnosti udržet si vlastní denní režim. V našem případě se jedná hlavně o seniory trpící demencí. Osoba, jež není schopna si kvůli poruchám orientace udržet vlastní denní režim, je ohrožena, že se sama nenají, nenapije, nevezme si léky…. Kdo někdy o takového člověka pečoval ví, že tito lidé v noci nespí, odchází z domova a nedokáží se vrátit, nebezpečně manipulují s žehličkou, kotlem, plynovým sporákem…. Je tedy patrné, že tito lidé mohou lehce ohrozit na zdraví nebo životě nejen sebe, ale také své okolí. Zdůrazňuji, že to nedělají naschvál! Demence je prostě nemoc a to nemoc smrtelná. Nevěřte televizním komediím ani médiím, které onemocnění demencí zlehčují, nebo interpretují zcela špatně jako pouhou zapomětlivost. Demence v první chvíli zachvátí duši, tělo ale brzy následuje. U klasické Alzheimerovy demence je dožití člověka pět až sedm let a čím mladší člověk onemocnění, tím horší je průběh a rychlejší je průběh nemoci. A na zapomětlivost se neumírá! Lidé, jež umírají na demenci, jsou nepohybliví, inkontinentní, nepoznávající nikoho ve své okolí, mnohdy ani sebe. Nedokáží se najíst, napít, mnohdy ani polknout……Pokud přestane fungovat mozek, tak přestane v těle fungovat všechno. Tak to prostě u živých bytostí je.

Úkolem našeho domova se zvláštním režimem je takto nemocným lidem pomoci, aby jejich život byl co nejkvalitnější a nejpříjemnější a co nejvíc podobný tomu, který žili před nemocí. Podsouváme jim tak běžný denní režim, kde jídlo a pití a osobní hygiena jsou základními orientačními body dne. Jako podporu při vnímání běhu roku potom využíváme koncept smyslové aktivizace. V jeho rámci přizpůsobujeme vzhled oddělení ročnímu období a stejně tak i každodenní aktivity. Proto u nás na chodbě potkáte v zimě lyže a v létě slunečník a grilovačku určitě nebudeme dělat v únoru 😉 Kdo má u nás svého blízkého ví, že chceme znát životopis klienta, a často ke spolupráci v této záležitosti vyzýváme rodinu. Pro zajištění péče totiž musíme vědět, jak žil klient dřív, co měl rád, co neměl, jak vypadala jeho den, práce, koníčky, vztahy. Sám nám to většinou již nepoví. Z informací od rodiny pak čerpáme při nastavování péče u nás. Našim cílem je zachovat kontinuitu a hlavně kvalitu života. Lidé, jež žijí u nás, před sebou většinou nemají dlouhé roky, mnohdy spíš měsíce nebo týdny, proto chceme, aby to, co zbývá, bylo strávené co nejlépe.

V létě chceme, aby klienti byli co nejvíce venku a radovali se s běžných věcí (červen 2022)

rbt

Jezdíme s klienty na výlety, mnohdy proto, aby viděli místa jim blízká (červen 2022)

Něco vyrábíme a snažíme se taky trochu o srandu, třeba při terapii chuti, kdy klienti mají poznávat poslepu, co že to vlastně jedí….. (červen 2022)

 

Petra Kratochvílová, ředitelka Domova pro seniory

Skip to content