Vánoce 2021

[responsivevoice_button voice="Czech Female" buttontext="Přečíst obsah stránek"]

Mnohokrát v médiích před Vánocemi i během nich slýcháme, jak jsou klienti domovů pro seniory přes svátky smutní a opuštění. Jak je zapotřebí Ježíškových vnoučat, aby nosily vánoční dárky, a jak je v domovech smutno a nepříznivo…. Nerozumím této mediální a umělé realitě, asi prostě není moderní o domovech hovořit pozitivně. Prosím, nevěřte tomu 🙂

Po celou dobu Adventu se klienti v domově připravují na Vánoce stejně, jako vy všichni ostatní doma. Uklízí se, peče se, zdobí se, svítí světýlka a lidi jsou na sebe tak nějak hodnější. Těsně před Vánocemi probíhají vánoční besídky, kde se ochutnává punč a cukroví a zpívají se koledy. S námi si letos zazpíval třeba i slavný muzikant Jiří Štědroň. Vedení domova navštěvuje s přáním a cukrovím i klienty nepohyblivé, nebo natolik nemocné, že zůstávají na lůžku.  Nezapomínáme na nikoho. Těsně před Štědrým dnem se domlouváme s klienty a jejich rodinami, jak to vlastně bude. Kdo půjde domů, která rodina si sní slavnostní večeři v domově a co budou k večeři chtít, kdo půjde do jídelny ke slavnostní tabuli. I letos si všichni mohli vybrat mezi řízkem z kapra a řízkem vepřovým či kuřecím. Všechno bylo dobré! 🙂

Klienti, kteří se rozhodnou zůstat v domově, se na Štědrý den od 16 hodin sejdou u slavnostní tabule v krásně vyzdobené jídelně. Každý rok je zde přítomen někdo z vedení. Letos zde byla vedoucí přímé péče a ředitelka. Před večeří jsme si společně zazpívali, popřáli, pomodlili se otčenáš a přečetli pár slov z Bible. K večeři nám hrály koledy a nechyběl ani slavnostní přípitek. Program trval asi hodinu a jestli byl někdo smutný, nedal to znát.

Lidé zde bývají smutní (i jindy než o Vánocích), ale třeba proto, že jsou nemocní, nebo vzpomínají na dobu, kdy byli děti, nebo myslí na ty, o které v průběhu života přišli. Ale to není smutek, který my v domovech můžeme ovlivnit. Nejlepším lékem bývá blízkost rodiny. Proto, stejně jako celý Advent, byly o Vánocích návštěvy neomezeny.  A že každý dostal dárků a cukroví! 🙂 Koneckonců všichni jsme mohli vidět klienty navzdory mrazu a sněhu s rodinami na procházce v Městských sadech.

Věřím, že jsme zde v domově tyto krásné svátky slavili v klidu, pohodě a ve vzájemném souladu. Kéž by nám vydržel po celý další rok. Přeji klidný vstup do roku 2022 všem, kteří v našem domově žijí a pracují.

Petra Kratochvílová, ředitelka Domova pro seniory

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skip to content